CUDOWNY KWAS HIALURONOWY

Jego nazwa pojawia się na etykietach większości kosmetyków. Nic dziwnego. Kwas hialuronowy należy do najlepszych nawilżaczy. Sławę zawdzięcza swoim umiejętnościom: każda jego cząsteczka może przyłączyć aż 250 cząsteczek wody! Sprawdził się też w medycynie estetycznej jako wypełniacz bruzd i substancja do modelowania ciała.

Cudowny kwas hialuronowy

Ten meganawilżacz jest naturalnym składnikiem skóry. Wraz z komórkami oraz włóknami podporowymi, czyli kolagenem i elastyną, decyduje o sprężystości, gęstości i gładkości naskórka. Niestety, z wiekiem jego ilość stopniowo maleje. Skóra traci wtedy zdolność wiązania wody i pojawiają się zmarszczki. Drastyczny spadek zawartości cennego kwasu uwidacznia się na naszej cerze po 50. roku życia.

Na szczęście możemy temu zaradzić, dostarczając ten składnik z zewnątrz – w kosmetykach lub
poprzez ostrzykiwanie u dermatologa. Kwas hialuronowy jest niezwykle chłonny: może związać
40 razy więcej wody, niż sam waży. Wnikając do naskórka, wyłapuje cząsteczki wody, wiąże je i nie pozwala im uciec. A im lepiej skóra jest nawilżona, tym wolniej się starzeje.

W kosmetykach:

NAWILŻA I CHRONI 
■Jest niezwykle pożądanym składnikiem kremów, balsamów do ciała i maseczek. A że stał się kosmetyczną gwiazdą, znajdziemy go nawet w odżywkach do włosów i… tuszach do rzęs.

■Kwas zawarty w kosmetykach (o stężeniu do 1 proc.) ma postać bezbarwnego wodnistego żelu. Nie zatyka porów i szybko się wchłania.

■Po aplikacji kremu na skórę kwas w ciągu pół godziny przechodzi przez wszystkie warstwy naskórka. Następnie dociera do skóry właściwej, gdzie wyłapuje cząsteczki wody i wiąże je.

■Dla skóry tłustej może być wystarczającym nawilżaczem, dla suchej potrzebne są dodatkowo substancje natłuszczające.

■Kwas hialuronowy ma zdolność wytwarzania na powierzchni naskórka naturalnego filmu. Film ten nawadnia warstwę rogową, zabezpiecza przed utratą wody z wewnątrz i zmniejsza podrażnienia. Działa również jako antyoksydant, wspomagając ochronę przed UV.

■To nie koniec listy zalet kwasu hialuronowego. Potrafi on pobudzać do aktywności inne substancje, np. zastosowany jako nawilżacz po aplikacji retinoidów (witaminy A). Zwiększa ich zdolność do przenikania wgłąb skóry. Działając wspólnie z innymi składnikami regenerującymi, doskonale odmładza skórę i niweluje zmarszczki mimiczne. Pełni również rolę nośnika, czyli substancji ułatwiającej wprowadzenie do naskórka innych składników zawartych w kremach i maskach.

■Kosmetyki z kwasem możesz bezpiecznie stosować zimą. Ponieważ – w przeciwieństwie do kremów, w których czynnikiem nawilżającym jest woda – nie rozszerzają naczyń krwionośnych. To ważne w przypadku cery wrażliwej lub podatnej na tworzenie się tzw. pajączków.

W gabinecie:
JAK ZASTRZYK MŁODOŚCI 

■Jeśli zachodzi potrzeba szybkiego, wyraźnego poprawienia wyglądu skóry, można zdecydować się na zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Kwas wypełni zmarszczki i bruzdy. Za jego pomocą zniweluje się zmarszczki pionowe i poziome okolicy czoła i brwi, fałdy nosowo-wargowe czy promieniste zmarszczki wokół ust.

■Preparat w formie żelu po pewnym czasie ulega naturalnej biodegradacji i całkiem się wchłania. Zabieg trzeba więc powtórzyć, ale za to nie ma ryzyka, że po wypełniaczu pozostaną zgrubienia.

■Lekarz wstrzykuje preparat cienką igłą w zmarszczkę bądź usta (przed zabiegiem konieczne jest znieczulenie). Efekt jest widoczny natychmiast. Tuż po zabiegu w miejscu wstrzyknięcia utrzymują się lekkie zaczerwienienie i obrzęk, które mijają po 2-3 dniach. Efekt działania utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

■Kwasu nie wolno stosować na chorej skórze, np. przy opryszczce lub stanach zapalnych. Nigdy nie wykonuje się go razem z zabiegami laserowymi czy peelingami.

■W gabinetach dermatologicznych możesz się spotkać z różnymi preparatami z czystym kwasem hialuronowym. Prawdziwe „mercedesy” wśród nich to Restylane i Juvéderm.

U dermatologa:
MODELUJE CIAŁO

Praktycznie nie ma miejsca na ciele, którego nie można by poprawić za pomocą kwasu hialuronowego. Począwszy od najdrobniejszego fragmentu twarzy, poprzez szyję, dekolt, piersi, aż do łydek i pupy. W zależności od przeznaczenia produktu z kwasem hialuronowym producenci stworzyli specjalne preparaty. A więc są na rynku produkty do korygowania pierwszych zmarszczek, redukcji bruzd nosowo-wargowych, wypełniania i konturowania ust itd. Kwasem hialuronowym można też poprawić kształt garbatego nosa czy unieść jego koniuszek, by stał się lekko zadarty.
■PEŁNE USTA
Zabieg powiększenia ust polega na wprowadzeniu kwasu hialuronowego w kontur górnej i dolnej wargi. Następnie podaje się preparat pomiędzy czerwień wargową a śluzówkę, co powiększa i lekko wywija wargi. Można też skorygować opadające kąciki ust. Ostrzykiwanie wymaga wprawnej ręki lekarza – zbyt duża ilość preparatu wstrzyknięta w wąską górną wargę powoduje komiczny efekt „kaczora”. Zabieg trwa 10-15 minut. Jest bezbolesny, wykonuje się go w miejscowym znieczuleniu. Efekt estetyczny utrzymuje się 6-9miesięcy.
■ZGRABNE POLICZKI, MŁODSZE RYSY
Hitem wśród wypełniaczy jest preparat, który modeluje wybrane części twarzy (Restylane SubQ). Można nim uwypuklić kości policzkowe lub zaokrąglić policzki, dzięki czemu rysy twarzy odmładzają się. Harmonijny wyraz twarzy i poprawa konturu widoczne są nawet przez 15 miesięcy. Zabieg działa jak delikatny lifting – spowalnia procesy starzenia i przywraca napięcie skóry.
■MŁODSZA SKÓRA
Gdy zmęczona skóra wymaga silnej rewitalizacji, można poddać się odmładzaniu twarzy, szyi i dekoltu. Preparatem z rodziny Hydrobalans (Restylane Vital™ lub Restylane Vital™ Light). Zabieg pozwala utrzymać właściwy poziom nawodnienia skóry i jej elastyczność. Oba preparaty przyczyniają się do odbudowy kolagenu w skórze. Zaleca się co najmniej trzy zabiegi w odstępach dwutygodniowych.

2016-07-07T12:59:56+00:00 30 maja 2016|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment